Read Vatandaş by Tahsin Yücel Free Online


Ebook Vatandaş by Tahsin Yücel read! Book Title: Vatandaş
The author of the book: Tahsin Yücel
Edition: Can Yayınları
Date of issue: 1996
Format files: PDF
The size of the: 16.99 MB
City - Country: No data
Loaded: 2277 times
Reader ratings: 3.5
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English

Read full description of the books:Kimileri ilk olmayı sever. Tahsin Yücel'se, en güzel kitaplarından biri olan Vatandaş'ı,Dostoyevski'nin Yeraltından Notlar'ı, Camus'un Düşüş'ü, Sait Faik'in Haritada Bir Nokta'sı gibi yapıtlarının yönünde bir anlatı olarak niteliyor. Ona göre, bu yapıtların en belirgin özelliği, aynı zamanda hem bir öykü, hem de dünya ve insan üstüne bir söylem olmalarıdır. Belki de bu yüzden, Vatandaş'ın oluşumu kırk yılı aşkın bir süreye yayılmış; 1954'te kısacık bir öykü olarak doğmuş; 1964'te, bir başka dille daha uzun ve daha derli toplu bir öykü olmuş; 1975'te, roman diye nitelenebilecek bir anlatıya dönüşmüş; şimdi, 1996'da, birtakım değişikliklerle yeniden karşımıza çıkıyor. Bu son biçimiyle daha bir akıcı ve daha bir yoğun. Öte yandan, ülkemizde ideolojilerin, 1954'ün gençlik yapıtı, 1996'da çarpıcı bir gerçeklik ve geçerlilik kazanıyor.


Download Vatandaş PDF Vatandaş PDF
Download Vatandaş ERUB Vatandaş PDF
Download Vatandaş DOC Vatandaş PDF
Download Vatandaş TXT Vatandaş PDFRead information about the author

Ebook Vatandaş read Online! Tahsin Yücel (17 August 1933 – 22 January 2016) was a Turkish translator, novelist, essayist and literary critic.

Born in Elbistan, Yücel studied at the Istanbul University, graduating in French philology. After completing his postgraduate studies, in 1978 he became professor in the same university. In addition to being author of essays, novels and short stories, Yücel was mainly active as a translator of about 70 novels from French into Turkish.

(from Wikipedia)

Kunduracı olan Ahment Yücel'le Nuriye Münevver Hanım'ın oğludur. İlköğrenimini Elbistan Gazi Paşa İlkokulu'nda tamamladıktan sonra 1945'te İstanbul'a gelmiştir. Burda; 1953'te Galatasaray Lisesi'ni, 1960'da da İÜEF Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi. Fakülteyi bitirdikten sonra, orda kalmayı tercih etti ve 1969'da doktorluk, 1972'de doçentlik, 1978'de de profesörlük ünvanlarını aldı. 2000 yılına kadar burda kaldıktan sonra emekliliğe ayrıldı.


Reviews of the Vatandaş


JAMES

Books are incredible magic that you can carry with you.

ROBERT

The book has disappointed, little new, lots of water!

KATIE

A useful book to free yourself from negative emotions and joy.

BLAKE

A book that really liked it!

LYDIA

Why do I need to specify a phone number?
Add a comment
Download EBOOK Vatandaş by Tahsin Yücel Online free

PDF: vatanda.pdf Vatandaş PDF
ERUB: vatanda.epub Vatandaş ERUB
DOC: vatanda.doc Vatandaş DOC
TXT: vatanda.txt Vatandaş TXT